عوارض کاشت مو چیست؟

گلبان کلینیک زیبایی

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان با ۱۸ سال سابقه درخشان در تهران آماده خدمت رسانی در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی است. کلینیک زیبایی گلبان، با ارائه انواع خدمات زیبایی شامل: کاشت مو، کاشت ابرو، خدمات لیزر، پوست و مو، فیلر، بوتاکس، جوانسازی لیفت صورت فعالیت می نماید.

 امروزه انواع روش‌های کاشت مو با هدف زیبایی و رفع کم مویی و کچلی در افراد مورد استقبال قرار گرفته است. کاشت مو را می‌توان جزو عمل‌های زیبایی به‌حساب آورد که عوارض و آسیب‌های چندانی برای فرد به همراه ندارد. با پیشرفت علم پزشکی روش‌ها و تکنیک‌های کاشت مو نیز پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. باتوجه‌ به این‌که کاشت مو یک عمل جراحی به‌حساب می‌آید، می‌توان گفت با وجود این پیشرفت‌ها هنوز هم شاهد آسیب‌ها و پیامدهای منفی پس از کاشت مو در افراد هستیم. در صورت مراجعه فرد به کلینیک‌های کاشت موی معتبر و باتجربه، این آسیب‌ها و عوارض کاهش‌ یافته و در مواردی قابل پیشگیری هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی عوارض کاشت مو بعد از عمل و موارد مربوط به آن بپردازیم.

 عوارض کاشت مو

 به‌طورکلی عوارض شامل آن دسته از اتفاقات و نشانه‌هایی در بدن است که طبیعی و معمولی نیستند. در هنگام عمل‌های جراحی زیبایی یا درمانی یا پس از آن، در صورت انتخاب پزشک بی‌تجربه یا روش‌های درمانی نادرست عوارض در فرد بروز کرده و نتیجه عمل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند‌. برخی از این عوارض پس از عمل، طبیعی و کوتاه‌مدت بوده و خودبه‌خود برطرف می‌شوند؛ چراکه جزئی از مراحل بهبود بدن هستند. عوارضی چون قرمزی و تورم در ناحیه کاشت در عمل جراحی کاشت مو از این دسته هستند.

 اما برخی از عوارض و آسیب‌ها همان‌طور که گفته شد در اثر اشتباهات پزشکی، انتخاب جراح بی‌تجربه و مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر کاشت مو اتفاق می‌افتند و گاهی می‌توانند تأثیرات جبران‌ناپذیر و مخربی در زیبایی فرد داشته باشند. باتوجه‌به این‌که عوارض کاشت مو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند نیاز به توجه ویژه تیم درمانی و پزشک جراح به‌منظور رفع و پیشگیری دارند.

عوارض کاشت مو

 عوارض کاشت موی سر را بشناسید

 احتمال بروز عوارض کاشت مو بعد از عمل وجود دارد. این عوارض عبارت‌اند از:

 •  احتمال ریزش موی افلوویوم

 افلوویوم یا شوک بعد از عمل زمانی اتفاق می‌افتد که در محل گیرنده مو شاهد ریزش بیش‌ از اندازه موهای غیرپیوندی هستیم. این اتفاق ممکن است باگذشت ۳ الی ۴ هفته بعد از پیوند رخ دهد. به طور معمول افلوویوم در اثر ضربه فولیکول‌های مو در زمان شکاف دادن اتفاق می‌افتد.

 نیاز است تا پزشک جراح در زمینه بروز این عارضه پس از عمل به بیمار مشاوره داده و او را از این احتمال آگاه کند.

 •  مشخص‌بودن محل زخم

 باقی ‌ماندن جای زخم یا اسکار نیز از عوارض کاشت مو است. در مواقعی که بیماران برای کاشت مو روش نواری را انتخاب کرده‌اند، شاهد باقی‌ماندن محل زخم هستیم. محل زخم در ناحیه اهداکننده مو که به طور معمول پشت سر فرد است، قابل‌مشاهده است. کاشت مو به روش fut باعث ایجاد اسکار خطی در محل اهدا کننده می‌شود.

 • سکسکه

 یکی دیگر از عوارض کاشت مو سکسکه است که کم‌تر پس از عمل اتفاق می‌افتد. به‌طورکلی ۴ درصد از موارد کاشت مو با عارضه سکسکه همراه است. این عارضه گاهی در حین عمل و گاهی پس از گذشت مدت کوتاهی از عمل بروز می‌کند.

 •  جابه‌جا شدن پیوند

 جابه‌جا شدن پیوند نیز یکی دیگر از عوارض کاشت مو به‌حساب می‌آید. این عارضه ۳ روز پس از عمل اتفاق می‌افتد. جابه‌جایی پیوند در اثر ضربه مستقیم اتفاق می‌افتد. بیمار می‌تواند با ذخیره کردن جابه‌جایی پیوند در محلول لنز مانع خشک ‌شدن پیوندها شود.

 •  پوسته‌پوسته شدن

 عارضه دیگری که در نتیجه کاشت مو بروز می‌کند پوسته‌پوسته شدن ناحیه اپیدرم خشک مو است. این عارضه باگذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از عمل رخ‌داده و پس از گذشت ۱۰ روز بهبود می‌یابد. فرد می‌تواند پس از گذشت دو روز از عمل، با شستن، پوسته‌ها را از بین ببرد. درصورتی‌که پوسته‌ها پس از گذشت ده روز همچنان باقی‌مانده باشند بیمار باید از بخار یا کمپرس مرطوب استفاده کند.

 •  درد

 درد را می‌توان شایع‌ترین عارضه کاشت مو به‌حساب آورد. به طور معمول در کاشت مو به روش fut علائم درد بیشتر از سایر روش‌های کاشت مو است. این روش به شیوه برداشت نواری انجام می‌شود و آسیب به اعصاب محیطی را افزایش می‌دهد به همین دلیل فرد درد بیشتری را احساس می‌کند. به‌منظور کاهش درد فرد باید استراحت‌های کوتاه‌مدت در حین عمل داشته باشد یا اینکه پزشک برای بیمار مسکن تجویز کند.

 عوارض کاشت مو چیست؟

 •  تورم

 تورم یا اِدم نیز از شایع ترین عوارض کاشت مو است. این عارضه در ۵۰درصد عمل‌های کاشت مو اتفاق می افتد. عارضه‌تورم به دلیل بیهوشی در حین عمل اتفاق می افتد. گاهی بیمار به دلیل شدت تورم قادر به باز کردن چشمان نیست. شروع تورم ‌در حین جراحی و بروز علائم آن تا ۵ روز پس از عمل است.

 به‌منظور کاهش تورم بیمار باید از کمپرس سرد، ماساژ و داروهای ضد استروئیدی استفاده کند و شکل خوابیدن خود را تغییر دهد.

 •  عدم تقارن

 گاهی در عمل جراحی کاشت مو، بی‌توجهی و عدم مهارت جراح در طراحی و نشانه‌گذاری اولیه باعث عدم تقارن و هماهنگی در ناحیه کاشت مو گیرنده می‌شود. عدم تقارن به دلیل طراحی‌ خط جلوی مو کاذب، تغییرات در شکل سر و اختلاف چگالی فرکانس چپ و راست اتفاق می‌افتد. نیاز است تا به‌منظور عدم بروز این مشکل جراح طراحی را در آینه و از پشت سر بررسی نموده و نظر خود بیمار را جویا شود.

 •  فولیکولیت

 فولیکولیت میزان التهاب فولیکول مو را در اثر عفونت، آسیب یا تماس با مواد شیمیایی مشخص می‌کند. میزان فولیکولیت در کاشت مو از ۱.۱ درصد تا ۲۰درصد متفاوت است‌. درمان فولیکولیت باتوجه‌به علت ایجاد آن متفاوت است. به طور معمول برای درمان آن از کمپرس گرم یا پماد موضعی آنتی‌بیوتیکی استفاده می‌شود.

 •  فیستول شریانی وریدی

 فیستول شریانی وریدی را نیز می‌توان از عوارض کاشت مو به‌حساب آورد که به‌ندرت در فرد اتفاق می‌افتد. برخی از بیماران همراه با این عارضه متوجه توده ضربان‌دار زیرجلدی نیز می‌شوند که با سردرد یا هیجان همراه است. به‌منظور شناسایی و بررسی این عارضه بیمار نیاز به آنژیوگرافی دارد. این عارضه باگذشت ۶ ماه پس از کاشت مو خودبه‌خود بهبود می‌یابد. پزشک نیز می‌تواند با بستن رگ‌های سطحی این عارضه را کنترل کند.

 •  خون‌ریزی

 باتوجه‌به اینکه در پوست سر رگ‌های خونی زیادی وجود دارد، پس از کاشت مو فرد به میزان کمی دچار خونریزی می‌شود. فشار دادن ناحیه خونریزی توسط گاز استریل به مدت یک ربع می‌تواند مانع خونریزی شود‌.

 •  آسیب رسیدن به محل اهداکننده مو

 در صورت برداشت بیش از اندازه مو از محل اهداکننده یا بانک مو، ناحیه مذکور آسیب‌دیده و ریزش موی سکه‌ای اتفاق می‌افتد. جراح‌ اجازه دارد تنها یک‌چهارم از موهای بانک مو برداشت کند.

 •  نازک شدن مو

 نازک یا تنک شدن مو نیز یک عارضه کاشت مو است که به همراه ریزش مو پس از جراحی رخ می‌دهد.

 •  ایجاد کیست در زیر پوست

 گاهی در اثر کاشت مو برآمدگی‌هایی به نام کیست در زیر پوست فرد به وجود می‌آید. کیست‌ها در اثر فشار فولیکول‌های مو به عمق لایه‌ها به وجود می‌آیند و قابل‌درمان هستند.

 •  غش کردن

 گاهی افرادی که از مشکلات عصبی رنج می‌برند در هنگام جراحی غش کرده یا ضعف می‌کنند. در این شرایط جراح باید بیمار را در وضعیت مساعدی بخواباند.

 •  اسکار کلوئید هیپرتروفیک

 این عارضه نیز یکی از عوارض کاشت مو است که به‌ندرت اتفاق می‌افتد. احتمال بروز این عارضه در ۱ درصد موارد کاشت مو اعلام شده است. این عارضه نتیجه پاسخ غیرمعمولی به آسیب پوستی است. اسکار کلوئید پس از گذشت چند ماه یا چند سال از عمل بروز می‌کند.

 •  نکروز

 نکروز در محل گیرنده مو اتفاق می‌افتد. این عارضه باوجوداینکه عارضه شایعی نیست؛ اما خطر زیادی برای بیمار به همراه دارد. درصورتی‌که از گرافت‌های گیرنده زیاد برای کاشت استفاده شود در محل گیرنده زخم وسیعی ایجاد می‌شود. درمان نکروز با انبساط پوست سر و یا استفاده از پماد موپیروسین امکان‌پذیر است.

 •  تغییر در رنگ‌دانه پوست سر

 احتمال تغییر رنگ‌دانه پوست نیز پس از کاشت مو وجود دارد. این عارضه در روش fue شایع‌تر است. به‌منظور جلوگیری از این عارضه بیمار به مدت یک ماه نباید محل کاشت را در معرض نور آفتاب قرار دهد‌.

 •  خارش

 خارش در محل اهداکننده و گیرنده پوست سر پس از کاشت مو نیز اتفاق می‌افتد. خارش گاهی به علت بهبود یافتن زخم یا استفاده ماینوکسیدیل اتفاق می‌افتد. باتوجه‌به غلظت ماینوکسیدیل و دفعات استفاده از آن پوست سر تحریک شده و خارش ایجاد می‌شود. در چنین مواردی استفاده از آنتی‌هیستامین موضعی یا استروئید توصیه می‌شود.

عوارض کاشت مو

 •  بی‌حس شدن پوست سر

 بی حس شدن در ناحیه اهداکننده و گیرنده پس از کاشت مو رایج است. دلیل بی‌حسی، قطع‌شدن اعصاب این ناحیه است که پس از گذشت ۶ الی ۱۲ ماه پس از عمل برطرف می‌شود.

 •  عفونت

 عارضه عفونت یک عارضه نادر در عمل کاشت مو است که گاهی در اثر رعایت‌نکردن بهداشت اتفاق می‌افتد. می‌توان با استریل کردن، ضدعفونی‌کردن اتاق عمل، آنتی‌بیوتیک و… از بروز عفونت جلوگیری کرد‌.

 •  ایجاد شکل سنگ‌فرشی

 ایجاد شکل سنگ‌فرشی در عمل کاشت مو در اثر کاشت فولیکول در شکاف‌های کوچک با عمق نامناسب اتفاق می‌افتد.

 •  شوک آنافیلاکسی

 امکان بروز حساسیت و آلرژیک در برخی افراد به بی‌حس‌کننده‌ها وجود دارد. در این صورت ورم زودهنگام در صورت اتفاق می‌افتد. گاهی ممکن است فرد در فشارخون و تنفس مشکل داشته باشد. به‌منظور رفع این مشکل استفاده از داروی ضدالتهابی، آنتی‌بیوتیک و … توصیه می‌شود. باتوجه‌به این که روند بهبود با مصرف آنتی‌هیستامین‌ها به‌کندی پیش می‌رود، می‌توان به‌منظور بهبود سریع‌تر از داروهای ضدالتهابی استروئیدی بهره برد.

 عوارض زودهنگام و دیرهنگام کاشت مو

 •  عوارض کاشت مو به ۲ صورت زودهنگام و دیرهنگام بروز می‌کنند.
 •  عوارض زودهنگام کاشت مو شامل عفونت، ورم، خارش، بی‌حسی، خون‌ریزی و درد است.
 •  همچنین از جمله عوارض دیرهنگام کاشت مو می‌توان به مواردی چون التهاب در فولیکول مو، ریزش موها و به‌جا ماندن آثار زخم اشاره کرد.

 جلوگیری از بروز عوارض کاشت موی سر پس از عمل

 به‌منظور جلوگیری از بروز عوارض کاشت مو می‌توان ۲ عامل مهم را مدنظر قرارداد. اول توجه ویژه به مراقبت‌های پس از عمل و دوم کلینیک انتخابی جهت کاشت مو.  به‌منظور کاهش و پیشگیری از عوارض کاشت موی سر پس از عمل نیاز است تا پزشک جراح تمامی مراقبت‌های پس از عمل را برای بیمار شرح داده و بیمار به‌درستی تا بهبودی کامل موارد لازم را رعایت نماید.  همچنین نیاز است تا بیمار کلینیک معتبر و با‌‌‌سابقه‌‌ای را به‌منظور کاشت مو انتخاب کند. استفاده از انواع امکانات و دستگاه‌های پیشرفته و به‌روز، وجود تیم پزشکی و جراحان متبحر و با‌سابقه در کلینیک در پیشگیری و کاهش عوارض و آسیب‌های احتمالی ناشی از کاشت مو بسیار مؤثر است.

 مراقبت‌های لازم بعد از عمل به‌ منظور جلوگیری از عوارض کاشت مو

 فرد متقاضی کاشت مو باید با هدف جلوگیری و کاهش عوارض و خطرات احتمالی پس از عمل، اقدامات و مراقبت‌های لازم را تا بهبودی کامل انجام دهد. این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • نیاز است تا فرد پس از کاشت مو با هدف کاهش تورم در هنگام خوابیدن تا ۷ روز به‌صورت سربالا بخوابد.
 •  در صورت تجویز آرام‌بخش برای بیمار فرد نباید طی ۲۴ ساعت پس از عمل رانندگی کند.
 •  استفاده از کمپرس یخ به‌منظور کاهش تورم توصیه می‌شود. تا ۴۸ ساعت پس از عمل فرد نباید موهای خود را شستشو دهد پس‌از آن می‌تواند به‌آرامی موها را بشوید.
 •  همچنین تا مدت ۱ ماه پس از عمل کاشت مو فرد نباید موهای خود را رنگ کند.
 •  توصیه می‌شود فرد قبل و بعد از عمل کاشت مو آب بیشتری بنوشد؛ چرا که این عمل در روند بهبودی و کاهش عوارض تأثیر مثبتی دارد.
 •  به طور معمول ریزش مو بعد از کاشت یک امر طبیعی است. پس از گذشت ۳ ماه موهای جدید فرد ضخیم‌تر و قوی‌تر از قبل رشد می‌کنند.
 •  فرد باید تا یک هفته پس از عمل از خوابیدن به شکم یا پهلو خودداری کند و خط موی جدید به بالش کشیده نشود؛ چراکه باعث ریزش موها خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مطلب مراقبت‌های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید.

سخن پایانی 

 در این مقاله به بررسی عوارض کاشت مو و موارد مربوط به آن پرداخته شد. به‌طورکلی کاشت مو عارضه خطرناک و غیر قابل جبرانی به همراه ندارد و عوارض آن قابل پیشگیری و کنترل هستند. بیماران باید با تحقیق و جست‌وجو، به کلینیک و جراح معتبر و باتجربه مراجعه کرده و با رعایت مراقبت های پس از عمل این عوارض را به حداقل برسانند.

گلبان کلینیک زیبایی پوست و مو یکی از بهترین مراکز درمانی در زمینه پیوند مو در تهران است که عمل کاشت مو متراکم را بصورت تضمینی و با استفاده از روش های نوین انجام می دهد تا بیشترین اثر بخشی و بیشترین میزان ماندگاری را داشته باشد. ما در کلینیک پوست و موی گلبان با بهره مندی از بهترین پزشک های جراح و تکنسین های کاشت و برداشت مو در زمینه ترمیم و ایمپلنت مو متراکم بصورت تضمین شده آماده ارائه خدمات با کیفیت به زیباجویان گرامی در تهران و سایر شهرستان ها هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.

 • چگونه میتوان از بروز عوارض کاشت موی سر پس از عمل جلوگیری کرد؟
 •  مراقبت‌های لازم بعد از عمل به‌منظور جلوگیری از عوارض کاشت مو چیست؟
 •  عوارض زودهنگام و دیرهنگام کاشت مو چیست؟

تماس با کلینیک بین المللی گلبان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا