کاشت مو به روش ترکیبی

گلبان کلینیک زیبایی

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان با ۱۸ سال سابقه درخشان در تهران آماده خدمت رسانی در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی است. کلینیک زیبایی گلبان، با ارائه انواع خدمات زیبایی شامل: کاشت مو، کاشت ابرو، خدمات لیزر، پوست و مو، فیلر، بوتاکس، جوانسازی لیفت صورت فعالیت می نماید.

بسیاری از افرادی که ریزش موی گسترده دارند به دنبال روشی دائمی برای درمان این مشکل هستند. امروزه روش‌های زیادی برای درمان طاسی یا ریزش موی گسترده وجود دارد. کاشت مو به روش ترکیبی، یکی از همین روش‌هاست. استفاده از این روش نتایج مثبت بسیار زیادی داشته است. روش ترکیبی چه مزایا و معایبی دارد؟ چه افرادی کاندید مناسبی برای روش ترکیبی کاشت مو محسوب می‌شوند؟ در این مطلب از زوایای مختلف به بررسی روش ترکیبی کاشت مو می‌پردازیم.

کاشت مو به روش ترکیبی چگونه است؟

انواع روش‌های کاشت مو در نحوه برداشت از نواحی مختلف سر با یکدیگر متفاوت هستند. این روش کاشت مو، ترکیبی از روش‌های معروف و رایج اف یو تی و اف آی تی است. با ترکیب این دو روش، نواحی بدون مو به خوبی پوشش داده می‌شوند. اما این دو روش کاشت مو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

در روش کاشت FIT، فولیکول‌های مو به صورت تک تک از بانک مو جدا و در نواحی خالی از موی سر کاشته می‌شوند. در روش FUT که به نواری هم معروف است از برش نواری در ناحیه پشت سر یا بانک مو، برای برداشت گرافت‌ها استفاده می‌شود. در این روش‌ هم فولیکول‌های مو در ناحیه گیرنده قرار می‌گیرند.

معمولا از کاشت مو به روش ترکیبی، برای افرادی استفاده می‌کنند که طاسی زیادی دارند. همچنین افرادی که شانس یک‌بار کاشت مو را دارند، بهتر است از این روش استفاده کنند. با استفاده از روش ترکیبی، امکان برداشت فولیکول‌های زیاد در یک جلسه فراهم می‌شود. روش ترکیبی خط زخم یا اسکار ناحیه پشت سر را هم به حداقل می‌رساند.

این که کدام روش برای شما مناسب‌تر است، توسط مشاور یا متخصص تشخیص داده می‌شود. همچنین تعداد جلسات کاشت مو هم ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشد. برای مثال یک فرد ممکن است به یک جلسه برای کاشت مو به روش ترکیبی نیاز داشته باشد؛ درحالیکه برای فردی دیگر ۲ جلسه هم کافی نیست! به هر حال تشخیص نهایی این موضوع بر عهده متخصص کاشت مو خواهد بود.

سن مناسب برای کاشت مو به روش ترکیبی

برخی افراد در سنین مختلف، کاندید مناسبی برای کاشت مو محسوب نمی‌شوند. برای مثال افراد زیر ۲۵ سال، ممکن است ریزش موی شدیدتری در آینده داشته باشند یا این که ریزش موی آنها ثابت نباشد. به همین دلیل بهتر است کاشت مو بعد از ۲۵ سالگی انجام شود. در این صورت پایداری موهای کاشته‌شده هم بیشتر خواهد شد.

در روش ترکیبی کاشت مو به چه تعداد گرافت نیاز است؟

همانطور که اشاره شد در این روش، می‌توان از گرافت‌های بیشتری نسبت به سایر روش‌ها استفاده کرد. به طور میانگین در این روش می‌توان تا ۵ هزار گرافت مو در یک جلسه برداشت کرد؛ چیزی معادل ۱۲ تا ۱۴ هزار تار مو فقط در یک جلسه! این یکی از اصلی‌ترین مزایا و برتری این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو محسوب می‌شود.

کاشت مو در چند جلسه انجام می‌شود؟

تعیین تعداد جلسات کاشت مو به روش ترکیبی به عوامل متعددی بستگی دارد. برای برخی افراد ممکن است این جراحی در یک جلسه انجام شود و برای برخی دیگر ممکن است چند جلسه به طول بینجامد. تعداد گرافت‌های برداشت‌شده در تعداد جلسات کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای کاشت مو ترکیبی

استفاده از این روش مزایای زیادی دارد. به هر حال در روش ترکیبی از ادغام دو روش رایج در کاشت مو کمک گرفته می‌شود. مزایای کاشت مو به روش ترکیبی، عبارتند از:

 • صرف زمان کم برای برداشت گرافت‌ها
 • کاملا قابل‌اطمینان
 • از نظر اقتصادی بصرفه
 • مناسب برای کاشت موی وسیع
 • امکان برداشت گرافت با تعداد بالا

در این روش و با توجه به کیفیت بانک مو، امکان برداشت گرافت‌ها در کمتر از ۳۰ دقیقه فراهم می‌شود. همچنین می‌توان در زمان کم نزدیک به ۹۰۰۰ تار مو برداشت کرد. به طور کلی استفاده از این روش، زمان نهایی کاشت مو را کاهش می‌دهد.

کاشت مو به روش ترکیبی

معایب کاشت مو ترکیبی

با توجه به استفاده از روش اف یو تی در این جراحی، بروز برخی معایب هم اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در روش ترکیبی، بیشترین گرافت‌های موی برداشت‌شده از روش اف یو تی هستند. شاید مهم‌ترین مشکل این روش، باقی‌ماندن جای زخم یا اسکار در ناحیه بانک مو باشد. این زخم در اثر برش نواری پشت سر ایجاد می‌شود که ممکن است برای مدتی ظاهر نامناسبی ایجاد کند. البته این مشکل هم به مرور زمان حل خواهد شد. همچنین می‌توان از کاشت مو در این ناحیه، برای پوشش جای زخم استفاده کرد.

همه روش‌هایی که برای کاشت مو استفاده می‌شوند، کم و بیش دارای عوارضی هستند. این روش کاشت مو هم از این قاعده مستثنی نیست. با این حال عوارض این روش موقتی و جزئی هستند و معمولا بعد از گذشت چند هفته کاملا برطرف می‌شوند. مهم‌ترین عوارض این روش، عبارتند از:

 • خونریزی در محل برداشت یا کاشت مو
 • خارش شدید
 • التهاب پوست سر
 • عفونت
 • بی‌حسی یا گزگز‌شدن سر
 • کبودی دور چشم
 • ریزش شدید موهای پیوندی
 • التهاب یا عفونت فولیکول مو
 • ایجاد پوسته در نواحی کاشته‌شده سر
 • رشد دسته‌های مو با ظاهر نامتعارف

کاشت مو به روش ترکیبی چه تفاوتی با سایر روش‌ها دارد؟

شاید اصلی‌ترین تفاوت این روش کاشت مو، استفاده از دو روش به صورت همزمان است. در سایر روش‌های کاشت مو، فقط از یک روش استفاده می‌شود. در روش ترکیبی به طور همزمان از کاشت مو به روش FIT و کاشت مو به روش FUT استفاده می‌کنند. همچنین در این روش نسبت به سایر روش‌ها، تراکم بالاتری به دست می‌آید. در مورد تفاوت هزینه این روش هم باید گفت که نسبت به روش FIT قیمت کمتر و نسبت به روش FUT قیمت بالاتری دارد. همچنین در کاشت مو به روش ترکیبی، امکان افزایش تعداد جلسات کاشت هم وجود دارد. از طرف دیگر معمولا سایر روش‌ها در یک جلسه انجام می‌شوند.

کاشت مو به روش ترکیبی

بررسی مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

در این روش ابتدا از FUT برای برداشت تعداد مناسبی از فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. بعد از برداشت مو به روش FUT، نوبت به روش FIT می‌رسد. از FIT هم برای بهبود میزان تراکم موها استفاده می‌کنند. به طور کلی این روش در دو مرحله اصلی انجام می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

مرحله اول؛ روش FUT

خود روش FUT هم دارای مراحل خاصی است که به شرح زیر هستند:

 • مشخص کردن خط رویش: خط رویش با مشورت بین پزشک و زیباجو و با توجه به ساختار سر و تعداد فولیکول‌های کاشت تعیین می‌شود. معمولا متخصصان خط رویش را با استفاده از یک مارکر علامت‌گذاری می‌کنند.
 • بی‌حسی موضعی: استفاده از بی‌حسی، تاثیر زیادی روی افزایش آرامش زیباجو دارد. در این مرحله از داروهای رایج بی‌حسی، مثل لیدوکائین استفاده می‌شود.
 • برش نواری از بانک مو: در این مرحله از کاشت مو به روش ترکیبی، برشی نواری‌شکل در ناحیه پشت سر ایجاد می‌شود. این ناحیه از سر، تراکم موی بالایی دارد. بعد از برداشت فولیکول‌های این ناحیه، محل برش را بخیه می‌زنند.
 • کشت فولیکول‌ها: فولیکول‌های برداشته‌شده، توسط یک متخصص یا تکنسین در زیر میکروسکوپ از یکدیگر جدا می‌شوند. تکنسین باید این فولیکول‌ها را به صورت دسته‌های ۲ یا ۳ تایی درآورد. این فولیکول‌ها برای کاشت در ناحیه موردنظر آماده می‌شوند.
 • کاشت گرافت آماده در ناحیه مورد نظر: گرافت‌هایی که توسط تکنسین آماده شده‌اند در نواحی موردنظر کاشت می‌شوند. این مرحله از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

مرحله دوم؛ روش FIT

بعد از تمام شدن کاشت مو به روش FUT، نوبت به روش FIT یا مرحله دوم کاشت مو به روش ترکیبی می‌رسد. هدف از این روش، افزایش تراکم موهای کاشته‌شده است. در این روش، جراح اقدام به برداشت تک تک فولیکول‌ها از بانک مو می‌کند. فولیکول‌های استخراج‌شده با استفاده از میکروسکوپ پالایش می‌شوند تا در نواحی مورد نیاز پیوند داده شوند. به این ترتیب تراکم موهای کاشته‌شده، افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. اجرای دقیق مراحل کاشت مو از اهمیت بالایی در نتیجه نهایی ایم پروسه دارد و به همین علت باید کاشت مو در کلینیک های معتبر و تخصصی و تحت نظر پرشک متخصص انجام گیرد.

چه کسانی کاندید مناسب کاشت موی ترکیبی هستند؟

تشخیص کاندیدای مناسب کاشت مو به روش ترکیبی بر‌عهده متخصص است. به طور کلی افراد مناسب برای کاشت موی ترکیبی به شرح زیر هستند:

 • افرادی که الگوی ریزش موی ثابتی دارند که باعث کچلی گسترده آنها شده است. این افراد معمولا بالای ۲۵ سال هستند.
 • داشتن بانک موی قوی در پشت سر؛ به حدی که بتوان گرافت‌های مو را هم به صورت برش نواری (FIT) و هم به صورت تکی (FUT) برداشت.
 • اگر طاسی سر زیباجو به حدی باشد که با بیش از ۴۰۰۰ گرافت پر شود، باید از کاشت مو به روش ترکیبی استفاده کنند. همانطور که اشاره کردیم، تعداد گرافت‌ها در روش ترکیبی بسیار بیشتر است.
 • از روش ترکیبی بیشتر برای افرادی استفاده می‌کنند که ریزش موی گسترده و شدید دارند. اگر فرد دارای ریزش موی جزئی داشته باشد، نیازی به استفاده از روش ترکیبی نیست.
 • افراد مسن (بالای ۷۰ سال) و افرادی که دارای بیماری‌هایی، مثل دیابت و مشکلات قلبی و عروقی هستند، نمی‌توانند از روش ترکیبی برای کاشت مو استفاده کنند.

کاشت موی ترکیبی برای چه افرادی مناسب نیست؟

استفاده از کاشت مو به روش ترکیبی، برای برخی افراد توصیه نمی‌شود. افراد مسن بالای ۷۰ سال کاندید مناسبی برای کاشت مو به این روش نیستند. از طرف دیگر کاشت موی ترکیبی برای افراد دیابتی مناسب نیست. در این افراد به دلیل طولانی بودن زمان بهبود التهاب و عفونت، نمی‌توان از روش‌های کاشت مو استفاده کرد. همچنین افرادی که دارای بیماری‌های قلبی هستند، کاندید مناسبی برای کاشت موی ترکیبی محسوب نمی‌شوند.

کاشت مو به روش ترکیبی

دوره نقاهت بعد از کاشت مو به روش ترکیبی

بعد از جراحی کاشت موی ترکیبی، درد در ناحیه سر و به ویژه پوست سر کاملا طبیعی است. معمولا التهاب پوست سر هم تا چند هفته ادامه دارد. برای جلوگیری از التهاب، درد و عفونت بیش از حد، مصرف برخی داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک رایج است. از داروهای ضدالتهاب هم برای جلوگیری از تورم بیش از اندازه استفاده می‌شود.

اگر تمام نکات و دستور‌العمل‌های توصیه‌شده رعایت شوند، زیباجو می‌تواند بعد از گذشت چند روز از جراحی، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. ذکر این نکته هم ضروری است که ریزش ساقه موهای کاشته شده ۱ ماه بعد از جراحی طبیعی است. رشد موهای جدید از ماه سوم به بعد آغاز می‌شود.

افرادی که بانک موی ضعیفی دارند از کدام روش کاشت مو استفاده کنند؟

کیفیت و تراکم بانک مو در افزایش موفقیت کاشت مو تاثیر زیادی دارد. اگر فولیکول‌های مو در پشت سر زیاد باشد، تراکم موهای کاشته‌شده هم بیشتر خواهد بود. اگر بانک مو ضعیف باشد، احتمال ریزش موهای کاشته‌شده هم وجود خواهد داشت. به همین دلیل ناحیه اهداکننده یا بانک مو از اهمیت بالایی برخوردار است.

ناحیه برداشت مو از تعداد فولیکول‌ها تشخیص داده می‌شود. نواحی دارای فولیکول‌های کم، محل مناسبی برای برداشت مو نیستند. اگر بانک مو ضعیف باشد، استفاده از روش‌های کاشت مو به صورت تکی کارساز نخواهد بود. در این حالت باید از کاشت مو به روش ترکیبی استفاده کرد. در برخی حالات محدود هم ممکن است از موهای نواحی دیگر بدن برای کاشت استفاده شود.

آیا تابش آفتاب روی موهای کاشته‌شده اثر منفی دارد؟

بعد از کاشت مو تا چند روز پوست سر ملتهب، بی‌حس و درناک می‌شود. به همین دلیل افراد از داروهای ضدالتهاب و مسکن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از مشکلات رایج بعد از کاشت مو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. این موضوع می‌تواند تاثیر مستقیمی روی موفقیت کاشت مو داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا آفتاب‌سوختگی، تاثیر مخربی روی فولیکول‌ها و گرافت‌های پیوندی دارد. البته به دلیل بی‌حس بودن پوست سر بعد از جراحی، ممکن است اثر آفتاب‌سوختگی حس نشود. به همین دلیل بهتر است تا یک ماه بعد از جراحی از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب پرهیز شود.

کلام پایانی

کاشت مو به روش ترکیبی مزایا بسیار زیادی دارد. معمولا از این روش برای افرادی که دارای طاسی گسترده هستند استفاده می‌شود. در کاشت موی ترکیبی از ادغام دو روش FIT و FUT استفاده می‌شود. به همین دلیل احتمال موفقیت آن بسیار بیشتر است. معمولا زیباجویانی که از روش ترکیبی برای کاشت مو استفاده می‌کنند، دارای تراکم موی بالایی هستند.

در این مطلب به بررسی کامل کاشت مو به روش ترکیبی پرداختیم. در صورت نیاز به مشاوره و رزرو وقت جهت کاشت مو در کلینیک گلبان از طریق شماره تماس‌های زیر با ما ارتباط برقرار کنید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

کاشت مو به روش ترکیبی

 

 • کاشت مو به روش ترکیبی چگونه است؟
 • کاشت مو به روش ترکیبی چه مزایایی دارد؟
 • کاشت مو به روش ترکیبی چه معایبی دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا