بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی را می‌توان یکی از انواع عمل‌های زیبایی چهره به‌شمار آورد. با توجه ‌به این‌که در اثر گذر زمان چهره فرد و همچنین حالت پوست دچار تغییراتی می‌شود، عمل‌های زیبایی مانند بلفاروپلاستی می‌توانند راهکار مناسبی به جهت بهبود و رفع این تغییرات باشند. همان‌طور که گفته شد با گذر زمان و بالا رفتن سن، احتمال افتادگی و شل شدن پوست در افراد وجود دارد. افتادگی پلک نیز از جمله مواردی است که می‌تواند حالت چهره‌ی فرد را غیرطبیعی، خسته یا ناراحت نشان دهد. بلفاروپلاستی عمل رفع افتادگی پلک است که در ادامه بیشتر به معرفی آن می‌پردازیم.

طی عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، پزشک جراح باهدف جوان‌سازی چهره فرد، اقدام به بریدن پوست پلک و برداشتن تمام چربی‌های اضافه می‌کند. با این عمل تمامی چین‌وچروک‌های دور چشم برطرف شده و چهره فرد جوان‌تر به نظر می‌رسد. بدون شک عمل بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک با مزایا و فوایدی همراه است از جمله:تجمع بیش از اندازه چربی‌ها در پلک‌های بالایی چشم، باعث سنگینی پلک‌ها و چهره پف‌کرده در فرد می‌شود. این عارضه ممکن است دید فرد را نیز دچار مشکل کند. در نتیجه انجام این عمل پزشک جراح می‌تواند با برداشتن چربی‌های اضافه از پشت پلک‌ها اقدام به برطرف‌کردن این موارد نماید.

در قسمت پایینی چشم‌ها شاهد ۳ قسمت مجزا از چربی‌های مداری هستیم که در اثر گذر زمان باعث شلی و افتادگی پوست می‌شوند. طی انجام عمل بلفاروپلاستی چربی‌های اضافه زیر چشم حذف شده و چهره فرد جوان‌تر به نظر می‌رسد.

انجام عمل بلفاروپلاستی در کلینیک گلبان
انجام عمل بلفاروپلاستی در کلینیک گلبان

برای مشاوره رایگان و ارتباط متخصصین ما با شما عزیزان شماره خود را وارد کنید!

و یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

چه افرادی کاندیدای خوبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

به‌منظور انجام این عمل جراحی در ابتدا نیاز است تا فرد قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت کرده و بداند که برای انجام عمل بلفاروپلاستی مناسب است یا خیر. در واقع پزشک متخصص با بررسی چشم‌ها و دیگر اجزای چهره و همچنین تناسب میان آن‌ها، صلاحیت فرد را برای انجام این عمل تشخیص می‌دهد.
یک جراح حرفه‌ای برای انجام این عمل باید چهره فرد و موقعیت ابروها را مدنظر قرار دهد؛ چراکه ابروها و چشم‌های فرد از نظر ظاهری با هم در ارتباط بوده و باید تناسب بین آن‌ها حفظ شود؛ در غیر این صورت نتیجه عمل رضایت‌بخش نخواهد بود. به همین منظور به طور معمول عمل بلفاروپلاستی همراه با جابه‌جا کردن چربی‌ها و یا لیفت ابرو انجام می‌شود.
به‌منظور تشخیص صلاحیت فرد، پزشک به بررسی وضعیت پوست در اطراف چشم‌ها می‌پردازد و آن را ملاک تشخیص قرار می‌دهد.  افرادی مناسب این عمل هستند که با هدف اصلاح پف زیر چشم یا گودی به کلینیک مراجعه می‌کنند و قصد دارند تا چهره خود را جوان‌سازی کنند. در مواردی عمل بلفاروپلاستی جنبه درمانی نیز دارد؛ چرا که به دلیل افتادگی شدید در پلک بالا، دید فرد دچار مشکل می‌شود.
به‌طورکلی می‌توان گفت افرادی که دارای برآمدگی، پوست افتاده، اضافه یا پف‌کرده در قسمت بالایی پلک‌ها هستند، کاندید مناسبی برای این عمل به‌حساب می‌آیند. وجود توده چربی و چروک‌های ریز کاغذی نیز در اطراف قسمت پایینی پلک‌ها دلیل مناسبی به‌منظور انجام این عمل به‌حساب می‌آیند.
افرادی که پلک پف‌کرده دارند باید توجه داشته باشند که گاهی پف پلک‌ها در نتیجه ورم یا جمع‌شدن مایع بین بافتی به وجود می‌آید که در این صورت عمل بلفاروپلاستی درمان این عارضه نیست. پزشک قبل از عمل با معاینه فرد این عارضه را تشخیص داده و راهنمایی لازم را انجام می‌دهد.

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه عمل بلفاروپلاستی نیز مانند جراحی‌های دیگر مشخص و ثابت نیست و تحت‌تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. هزینه بلفاروپلاستی باتوجه‌به هزینه‌های کلینیک موردنظر، دستمزد پزشک جراح و دیگر موارد متفاوت است. در واقع هزینه این عمل با میزان سابقه و تخصص جراح در این زمینه ارتباط مستقیم دارد.

نمونه کارهای بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی جنبه پزشکی دارد یا زیبایی؟

انجام عمل بلفاروپلاستی علاوه بر جنبه زیبایی، در مواردی جنبه‌ی درمانی نیز برای فرد  دارد. گاهی افتادگی پلک در فرد به حدی زیاد است که باعث بروز مشکلاتی در دید و بینایی فرد می‌شود؛ درنتیجه فرد به انجام عمل بلفاروپلاستی نیاز پیدا می‌کند.

در این مطلب به معرفی عمل جراحی بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک و برخی موارد مربوط به آن پرداختیم. به طور معمول دوره نقاهت پس از عمل چیزی حدود ۲ هفته است. فرد باید در دوران نقاهت، به‌منظور کشیدن بخیه‌ها و چکاپ به پزشک جراح مراجعه کند. پس از گذشت چند ماه از عمل جراحی پلک، فرد می‌تواند نتیجه عمل خود را مشاهده کند.

فرد باید از نتیجه عمل بلفاروپلاستی توقع عقلانی و منطقی داشته باشد. این عمل باعث جوان‌سازی اطراف چشم‌ها و پلک‌ها می‌شود. درصورتی‌که فرد تصمیم به جوان‌سازی کل صورت خود دارد باید عمل‌هایی چون لیفت صورت یا جوان‌سازی را انجام دهد. این عمل در کشورهای آسیای شرقی بیشتر باهدف درشت کردن چشم‌ها در میان جوانان رواج دارد

برای مشاوره رایگان و ارتباط متخصصین ما با شما عزیزان شماره خود را وارد کنید!

و یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 اقدامات بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی نیز فرد باید مراقبت‌هایی را تا بهبودی کامل انجام دهد.

 • استفاده از کمپرس سرد به‌منظور تسریع در بهبودی توصیه می‌شود.
 • به‌طورکلی پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی، فرد قادر است امور روزانه خود را انجام دهد.
 • در صورت انجام این عمل استفاده از لنز تماسی برای فرد ممنوع است. در صورت لزوم فرد باید از عینک استفاده کند.
 • انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، روند بهبود زخم را تسریع می‌بخشد.
 • بروز تورم و کبودی پس از عمل طبیعی بوده و با گذشت چند روز بهبود می‌یابد.
 • پس‌از انجام عمل، فرد باید در هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کند.
 • پس از جراحی بلفاروپلاستی چشم فرد نسبت به نور حساس شده و دچار تاری دید می‌شود. حساسیت و تاری دید پس از گذشت دو روز خودبه‌خود برطرف می‌شود. در صورت ادامه داشتن آن نیاز است تا مشکل را با پزشک در جریان بگذارید.
 • به طور معمول در محل زخم باندهای نازک قرار گرفته و پس از چند روز برداشته می‌شوند.

 

 عوارض عمل بلفاروپلاستی

باتوجه‌به این‌که نواحی اطراف پلک‌ها از حساسیت بالایی برخوردار است به همین دلیل امکان بروز عوارض و آسیب‌های پس از عمل نیز وجود دارد. به‌منظور جلوگیری از عوارض و آسیب‌های احتمالی پس از عمل بهتر است فرد در انتخاب پزشک جراح متخصص و متبحر دقت لازم را داشته باشد.

 • گاهی به دلیل حساسیت بالای پشت پلک امکان بروز اختلالات بینایی در فرد وجود دارد.
 • بیشترین عوارض که پس از عمل رخ می‌دهند، مربوط به ناحیه زخم و بخیه هستند.
 • پس از عمل، احتمال خارش در اطراف چشم‌ها، خشکی چشم، ناتوانی در پلک‌زدن و آسیب رسیدن به عضله چشم وجود دارد.
 • در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و انجام عمل در محیط‌های استریل نشده و نامعتبر، احتمال بروز عفونت نیز پس از عمل وجود دارد.

در صورت مواجهه با هر کدام از عوارض و آسیب‌های ذکر شده پس از عمل، فرد باید پزشک جراح خود را در جریان بگذارد و از پیشرفت عوارض جلوگیری کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا