مراقبت‌های بعد از کاشت مو

گلبان کلینیک زیبایی

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان با ۱۸ سال سابقه درخشان در تهران آماده خدمت رسانی در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی است. کلینیک زیبایی گلبان، با ارائه انواع خدمات زیبایی شامل: کاشت مو، کاشت ابرو، خدمات لیزر، پوست و مو، فیلر، بوتاکس، جوانسازی لیفت صورت فعالیت می نماید.

اهمیت مو در زیبایی، امری غیر قابل انکار است. بنابراین امروزه کاشت مو به عنوان یک گزینه مناسب، برای اشخاصی که دچار ریزش مو یا طاسی شدند استفاده می‌شود. همانطور که انتخاب جراح مناسب مهم است مراقبت‌های بعد از کاشت مو نیز نقش بسزایی در موفقیت کاشت موی شما خواهد داشت.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو حین شستشوی سر

شستشوی سر و استحمام، از مهم‌ترین اصول مراقبت‌های بعد از کاشت موی سر به شمار می‌رود. ایجاد هر گونه آسیب و خراش می‌تواند از کیفیت جراحی شما بکاهد. همچنین ممکن است پس از کاشت مو احساس خارش در ناحیه سر داشته باشید که شستشوی مناسب و صحیح می‌تواند این خارش‌ها را از بین ببرد.  در اکثر موارد بعد از سه روز می‌توانید استحمام کنید اما می‌توانید قبل از این بازه زمانی توسط سرم سالین موهای خود را مرطوب نگه دارید. توجه داشته باشید که فشار آب نباید زیاد باشد. ابتدا به آرامی شامپو را روی سر بزنید.

در همین حین مراقب باشید که ناخن‌ها  سبب  کنده شدن گرافتها نشوند. پس از استحمام نیز جهت خشک کردن موی سر نباید از حوله یا سشوار استفاده کنید و فرصت دهید تا با هوای محیط خشک شود. دو هفته اول پس از کاشت مو، فقط باید از شامپوی بچه جهت شستشوی سر استفاده کنید و پس از اتمام دو هفته می‌توانید از شامپوی متناسب با موی سر خود استفاده کنید.

در خصوص افرادی که از قسمت سر عرق می‌کنند، توصیه می‌شود که هر روز سر خود را بشویند تا از بروز عفونت جلوگیری شود. پوسته و دلمه های حاصل از عمل وجود دارند که ممکن است تا ده روز پس از عمل کاشت بر روی سر باقی بمانند، اگر همچنان با گذشت زمان از بین نرفتند بهتر است از لوسیون استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت حین خوابیدن و استراحت کردن: هرگز روی شکم نخوابید، به پشت بخوابید و بهتر است کنار دو طرف سر خود را بالشتک قرار دهید تا از تکان خوردن و تغییر حالت سر حین خواب جلوگیری شود. همچنین، استفاده از بالشت‌های گردنی مسافرتی سبب عدم تکان خوردن و تغییر موقعیت سر می‌شود. باید محل قرارگیری سر شما تمیز باشد تا از بروز عفونت و ورود آلودگی به منافذ باز ناشی از عمل جراحی در سر جلوگیری شود. در انتخاب شوینده های سر بسیار محتاط باشید، زیرا استفاده از شوینده های عطری و حساسیت‌زا می‌تواند سبب تحریک و ایجاد ورم در پوست سر شود.

به دلیل آشکار بودن جای زخم پس از کاشت مو، بسیاری از افراد تمایل دارند با استفاده از پوشیدن کلاه این زخم‌ها را پنهان کنند. همچنین، پوشیدن کلاه می‌تواند در مراقبت های بعد از کاشت مو نقش موثری داشته باشد.

استفاده از کلاه در هوای بارانی و طوفانی: حساس شدن و تحریک پذیر بودن پوست سر پس از کاشت مو سبب نگرانی افراد در حین بارش باران و وزش باد می‌شود. در این شرایط، پوشیدن کلاه توصیه می‌شود تا از خیس شدن و آسیب‌پذیر شدن موی سر جلوگیری شود.

استفاده از کلاه در فضای دارای آلودگی و گردوخاک: آلودگی و گردو غبار می‌تواند سبب بروز بیماری‌های پوستی همچون عفونت پس از کاشت مو شود. پوشاندن و محافظت از سر در برابر این آلودگی ها با استفاده از کلاه می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

استفاده از کلاه در برابر نور خورشید: ملتهب شدن پوست سر پس از کاشت مو امری طبیعی است اما اگر به صورت مستقیم در معرض تابش شدید آفتاب قرار بگیرید ممکن است این التهاب شدیدتر شود. همچنین آفتاب سوختگی می‌تواند به ساختار موی کاشته شده آسیب جدی برساند. بنابراین استفاده از کلاه پس از کاشت موی سر در حین قرار گرفتن در برابر آفتاب، مناسب است.

مراقبت های بعد از کاشت مو

نحوه مناسب پوشیدن کلاه از جمله نکاتی است که باید در مراقبت های بعد از کاشت موی سر رعایت شود. مهم‌ترین این اصول به شرح زیر می‌باشد:

 • کلاهی که می‌پوشید باید گشاد باشد و به سر شما فشار وارد نکند.
 • در حین پوشیدن کلاه بسیار محتاط باشید تا از ایجاد آسیب به موها جلوگیری شود.
 • تا سه هفته پس از کاشت مو، هرگز از کلاه کاسکت استفاده نکنید.
 • کلاه را باید به صورت عمودی و به آرامی از سر بردارید.
 • جهت جلوگیری از بیماری پوست سر باید بهداشت کلاه را حفظ کنید و مرتباً آن را بشویید.
 • بهتر است درباره کلاه و مدت زمانی که لازم است از آن استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو حین ورزش کردن: اجتناب از ورزش کردن از جمله مراقبت های بعد از کاشت موی سر محسوب می‌شود. دو هفته بعد از جراحی باید هیچ‌گونه ورزش سنگین و فعالیت زیاد نداشته باشید اما دو تا چهار هفته بعد از آن انجام ورزش‌های سبک مانعی ندارد. یک ماه بعد هم می‌توانید به روال عادی زندگی خویش برگردید.

استفاده از دارو جهت مراقبت‌های بعد از کاشت مو: ریزش مو پس از دو هفته از کاشت مو طبیعی است. استفاده از دارو جهت تقویت و رشد موها باید با مشورت پزشک صورت بگیرد اما در برخی موارد لازم نیست. البته استفاده از آنتی بیوتیک، مسکن و مکمل‌ها تا مدت کوتاهی پس از عمل، جهت مراقبت های بعد از کاشت مو ضروری است. در نظر داشته باشید که در این مدت نباید هیچ دارویی را خودسرانه مصرف کنید زیرا استفاده از برخی داروها همچون ژلوفن می‌تواند خطر بروز خونریزی را افزایش دهد.

استفاده از دخانیات و نقش منفی آن در مراقبت‌های بعد از کاشت مو: استفاده از قلیان، سیگار و مشروبات‌‌‌‌‌الکلی پس از کاشت مو بسیار مضر است زیرا فرایند خون‌رسانی را دچار اختلال می‌کند و در نتیجه سبب ضعیف شدن موی سر می‌شود. همچنین، استفاده از سیگار احتمال بروز تورم پس از کاشت را افزایش می‌دهد.

محافظت سر بعد از کاشت مو در برابر ضربه: در هفته‌های ابتدایی پس از جراحی باید محافظت از سر را در برنامه مراقبت های بعد از کاشت موی سر قرار دهید. اگر ضربه وارد شده به سر شما در حدی باشد که آن ناحیه دچار کبودی و خون‌ریزی شود ممکن است گرافت‌های کاشته شده آسیب ببینند و حتماً به پزشک مراجعه فرمایید.

عدم استفاده از سشوار و شانه بعد از کاشت مو: تا یک‌ماه پس از کاشت مو نباید از شانه یا سشوار استفاده کنید. فرکردن مو، صاف کردن، اتو کشیدن و هرگونه آرایش مو در این مدت نباید انجام شود. تا دو ماه بعد نیز نباید رنگ مو یا دکلره روی موهای خود بگذارید. همچنین، بعد از یک‌ماه موهای خود را فقط در یک جهت شانه کنید.

درمان جوش و خارش پس از کاشت مو

ممکن است پس از کاشت مو، در سر برخی از افراد جوش ایجاد شود. جهت رفع این مشکل می‌توانید با تجویز پزشک، از محلول کلیندامایسین استفاده کنید. تا مدتی پس از کاشت مو هرگز نباید سر خود را بخارانید. اگر دچار خارش در سر خود شدید بهتر است با راهنمایی پزشک از قرص سیتریزین استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

منظور از تغذیه صحیح جهت مراقبت های بعد از کاشت مو چیست؟

تغذیه مناسب و سالم پس از کاشت مو سبب تقویت موها و کوتاه‌تر شدن بازه زمانی دوران نقاهت می‌شود. در این قسمت چند مورد از موادغذایی مناسب را بررسی خواهیم کرد.

 • استفاده از آهن، منیزیم، روی، ویتامین‌ب۶، کلسیم و پروتئین نقش مهمی در مراقبت های بعد از کاشت مو دارد.
 • از سبزیجاتی همچون کلم‌بروکلی، اسفناج، گوجه استفاده کنید.
 • ماهی‌ها دارای مواد معدنی و امگا۳ هستند و خوردن آن‌ها در این مدت توصیه می‌شود.
 • افزودن حبوبات، انواع مغزیجات و آجیل و همچنین لبنیات همچون شیر، ماست، پنیر و خامه به برنامه غذایی می‌تواند به فرایند بهبود شما کمک کند.
 • حتماً مصرف مایعات را افزایش دهید.
 • خوردن فست‌فودها، نوشابه‌ها، غذاهای سرخ کردنی و چرب، شیرینی‌جات و انواع شکلات برای موهای کاشته شده شما بسیار مضر هستند. همچنین، استفاده از کافئین، منجر به ریزش مو می‌شود. بنابراین، سعی کنید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید و یا حضور این موارد را در برنامه غذایی خود به حداقل برسانید.

کاشت موی مناسب، با مراقبت مناسب

کاشت مو عمل نسبتاً ساده‌ای به شمار می‌رود زیرا نیازی به ابزار و فرایند جراحی خاص ندارد.  پیشرفت علم و تکنولوژی سبب آسان‌تر و نتیجه بخش‌تر شدن این جراحی شده است. ریزش مو امری طبیعی است که به عوامل بسیاری همچون ژنتیک، تغذیه و سبک زندگی نامناسب بستگی دارد. بنابراین، شاهد افزایش و رشد جراحی کاشت مو توسط افراد، بیش از پیش هستیم. اما مراقبت‌های بعد از کاشت مو توسط زیبایی‌جو نقش بسیار مهمی در به دست آمدن نتیجه مطلوب دارد.  استفاده از نکات ذکر شده و مشورت با پزشک می‌تواند به شما در کسب اطلاعات مناسب درباره این مراقبت‌ها کمک کند. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان ما در کلینیک گلبان در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند. همچنین در صورت نیاز به مشاوره از طریق شماره تماسهای زیر با ما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا