مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو

گلبان کلینیک زیبایی

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان با ۱۸ سال سابقه درخشان در تهران آماده خدمت رسانی در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی است. کلینیک زیبایی گلبان، با ارائه انواع خدمات زیبایی شامل: کاشت مو، کاشت ابرو، خدمات لیزر، پوست و مو، فیلر، بوتاکس، جوانسازی لیفت صورت فعالیت می نماید.

یکی از فرصت‌هایی که امروزه پیشرفت تکنولوژی در اختیار حوزه خدمات پزشکی قرار داده است کاشت مو و به تبع آن در سال‌های اخیر کاشت ابرو است که با استقبال همه جانبه‌ای از سمت زیبا جویان مواجه بوده است. در حقیقت ابروها به عنوان قابی هستند برای چشم‌ها که در صورت افراد نقش بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت ایفا می‌کنند از این رو در صورتی که ابروها در صورت با مشکلی مثل کم پشتی و ریزش در اثر مصرف داروهای شیمیایی، حوادث، ریزش ژنتیکی و غیره مواجه شوند؛ بر زیبایی صورت تاثیر سویی گذاشته و باعث کاهش جذابیت صورت می‌شوند.

خوشبختانه این روزها این امکان وجود دارد که اگر کسی با این مشکلات ابرو مواجه شد، بتواند درصدد رفع آن‌ها برآید. امروزه با پیشرفت فناوری این امکان از طریق کاشت ابرو امکان پذیر شده است. اما در صورت تصمیم به کاشت ابرو بایستی حتما تحت نظر پزشک متخصص کاشت و در کلینیک‌های معتبر انجام داد تا ریسک عوارض جانبی و خطرات احتمالی بعد از کاشت را به حداقل رسانده یا از آن جلوگیری شود.

اما بعد از اقدام به کاشت نبایستی ابروها به حال خود رها شده و برای حفظ ابروها مراقبت بعد از کاشت ابرو قطعا لازم است. بنابراین دو عامل انتخاب پزشک یا کلینیک معتبر و سپس مراقبت‌های شخصی خود فرد کاندیدادی کاشت ابرو پس از انجام عمل کاشت یا پیوند مهم‌ترین عوامل رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت آمیز هستند. تمهیدات و مراقبت بعد از کاشت ابرو تاثیر بسزایی در دست‌یابی به نتیجه‌ی مطلوب دارد. طی این مقاله قصد داریم تا به‌طور کامل به اعمال مختلف و بایدها و نبایدها برای مراقبت بعد از کاشت ابرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

روش‌های کاشت ابرو

در کاشت ابرو از انتقال و پیوند فولیکول مو استفاده می‌شود. به این طریق که فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت در ناحیه ابرو، از ناحیه پشت سر یا پشت گوش که اصطلاحا بانک موی افراد نامیده می‌شود گرفته شده و در ناحیه ابرو پیوند زده می‌شود یا کاشت می‌گردد. موهایی که در ناحیه پشت گوش قرار دارند مقاومت بالاتری نسبت به ریزش دارند و بافت این موها نرم‌تر بوده و به بافت و جهت موهای ابرو شباهت و نزدیکی بیشتری دارند. مراقبت‌ های بعد از کاشت ابرو توسط خود شخص باعث می‌شوند که این فولیکول‌های برداشته شده با محیط جدید خود در محل ابرو کم کم سازگار شوند و شروع به رویش مجدد و رشد در محل جدید نمایند.

در حال حاضر کاشت یا پیوند ابرو در کلینیک‌های مخصوص کاشت به دو روش FUT  و  FUE انجام می‌شود. در کاشت ابرو به روش FUE موها به صورت تک تک از قسمت اهدا کننده برداشته شده و در ناحیه ابرو پیوند زده می‌شوند؛ ولی در کاشت ابرو به روش FUT یک نوار نازک از پوست قسمت اهدایی با استفاده از چاقوی جراحی از ناحیه پشت سر برداشته می‌شود و پس از آن جراح محل برش‌ها را با بخیه می‌بندد. در این روش یک اسکار ظریف پشت سر باقی می‌ماند که توسط موها پوشیده می‌شود که هر کدام از این روش‌ها دارای مزایا و یا معایبی نسبت به هم هستند و اینکه برای کاشت ابرو از کدام روش استفاده شود بستگی به شرایط فرد کاندیدای کاشت و نظر پزشک جراح کاشت دارد که این موضوع در حال حاضر در مجال و مورد بحث این مقاله نیست. این مقاله بیشتر به مراقبت ‌های بعد از کاشت ابرو طبیعی برای رسیدن شما به بهترین نتیجه می‌پردازد.

مزایای کاشت ابرو

 • درمان قطعی و دائمی کم پشتی  و خالی بودن ابروها
 • ایجاد ظاهری طبیعی برای ابروهای کاشت شده بر خلاف هاشور و تاتو
 • کاشت ابروها تنها در یک جلسه ۴ الی ۵ ساعته انجام می‌شود.
 • کاشت با انجام بی حسی موضعی، بدون درد و خونریزی صورت می‌گیرد.

افراد مناسب برای کاشت ابرو

 • افرادی که بانک موی مناسبی در سر خود دارند.
 • افرادی که در ناحیه ابرو به دلایل متعددی مثل بیماری یا حوادث دچار کم پشتی شدید یا ریزش ابرو شده‌اند.
 • افرادی که دچار عدم توازن یا تقارن در ابروهای خود هستند و مایل هستند که تقارن و قرینه‌گی را به ابروهای خود برگردانند.
 • عدم ابتلای افراد به بیماری خاص
 • عدم ابتلای افراد به مشکلات یا بیماری‌های پوست
 • عدم ابتلا به مشکلات غده تیروئید

افرادی که برای کاشت ابرو مناسب نیستند

افرادی که بانک موی مناسبی در سر خود ندارند برای کاشت ابرو کاندیدای مناسبی نیستند. البته بهتر است این افراد از تکنولوژی ناامید نشوند زیرا امروزه آن‌قدر روش‌های متفاوت علمی وجود دارد که این افراد هم بتوانند از ابروهای پر پشت و زیبا مطابق با سلیقه و مد این روزها بهره مند شوند. مثلا استفاده از روش الیاف نانو برای کسانی که بانک موی مناسبی ندارند و کاندید مناسبی برای کاشت طبیعی ابرو نیستند، این روزها وارد پروسه کاشت ابرو شده است. این نوع مو‌ها با مو‌های طبیعی افراد تفاوتی ندارند و غالبا افراد نمی‌توانند تفاوت میان آن‌ها را متوجه شوند. هم اکنون این موها را با رنگ و جنس دلخواه می‌شود سفارش داد و پس از آن این الیاف با دقت توسط پزشک در ناحیه ابرو پیوند‌ زده می‌شود و قادر است ظاهری زیبا و طبیعی به چهره فرد ببخشد.

محدودیت های کاشت ابرو چیست؟

 • ابتلا به بیماری فشار خون
 • ابتلا به بیماری‌های کلیوی
 • ابتلا به بیماری‌های پوستی
 • ابتلا به بیماری‌های خونی
 • افراد دارای مشکلات روحی و روانی
 • افرادی دارای اختلالات هورمونی
 • افراد در سن بلوغ یا دارای اختلالات شدید هورمونی در این سن

مراقبت ‌های بعد از کاشت ابرو

 • بعد از کاشت ابرو جهت کسب بهترین نتیجه و موفقیت درکاشت بایستی اقداماتی را به عنوان مراقبت ‌های بعد از کاشت ابرو انجام داد که بیشتر جنبه حمایتی دارد.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از کاشت ابرو طبیعی در روزهای ابتدایی بعد از کاشت از پوشیدن لباس‌های بدون دکمه که بایستی از سر پوشیده شده و امکان تماس لباس با ابرو و نتیجتا فشار یا کنده شدن ابروها وجود دارد باید خودداری کرد. بهترین لباس‌ها برای این دوران، لباس‌های دکمه دار یا زیپ‌دار هستند.
 • در جهت مراقبت‌ های بعد از کاشت ابرو طبیعی؛ رفتن به استخر، سونا یا جکوزی تا یک هفته پس از کاشت ممنوع است. همچنین انجام ورز‌ش‌های سنگین در یکی دو هفته اول پس از کاشت ابرو که با تعریق همراه گردد برای ابروها اصلا توصیه نمی‌شود.
 • از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید بایستی پرهیز کرد؛ زیرا نور خورشید به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند. لذا در صورت قرار گرفتن در زیر نور آفتاب بایستی از کلاه نقاب دار و عینک به عنوان روشی مناسب برای مراقبت‌ بعد از کاشت ابرو استفاده کرد.
 • از قرار گرفتن در محیط‌های آلوده یا مملو از گرد و غبار بایستی پرهیز کرد.
 • در صورت درد با صلاح دید پزشک از مسکن یا آنتی بیوتیک بایستی استفاده کرد. استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از ایجاد یا گسترش عفونت در محل کاشت ابرو ضروری است.
 • از قرص‌های تقویتی و مکمل شامل ویتامین‌ها و املاح معدنی مثل روی یا آهن بنا به صلاحدید پزشک می‌توان استفاده کرد.
 • به منظور مراقبت‌ های بعد از کاشت ابرو طبیعی از خوابیدن بر روی صورت و ابرو بایستی خودداری کرد و از اصطکاک یا تماس ابرو با بالش، تشک یا پتو باید جلوگیری کرد. بهتر است در چند روز اولیه به پشت خوابیده و سر را کمی بالاتر از حالت معمولی قرار داد.
 • از دستکاری، خاراندن و مالیدن ابروها بایستی خودداری شود. از کندن و دستکاری زخم‌ها بایستی پرهیز شود زیرا ممکن است باعث کندن فولیکول‌های کاشته شده گردد.
 • بعد از گذشت ۵ روز از زمان کاشت امکان استحمام وجود دارد. در روزهای اولیه با استفاده از شامپوی بچه یا شامپوی تجویزی پزشک امکان شستشوی ابروها از طریق پاشیدن محلول شامپو و آب به ابروها البته به آرامی و ملایمت وجود دارد.
 • رنگ کردن ابروها بعد از گذشت ۶ ماه از زمان کاشت امکان پذیر است.
 • بلافاصله بعد از کاشت تا یک هفته بایستی از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت زیاد خودداری کرد.
 • به منظور یک اقدام جدی به عنوان مراقبت‌ بعد از کاشت ابرو از مصرف سیگار و قلیان به مدت دو هفته الی یکماه بایستی پرهیز شود. در غیر این صورت نتیجه کاشت ابرو خیلی موفقیت آمیز نخواهد شد. زیرا دخانیات تاثیر بسیار سوئی بر روی فولیکول‌های تازه کشت شده مو خواهد گذاشت. همچنین در این زمان از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بایستی به شدت اجتناب کرد؛ زیرا یکی از تاثیرات الکل رقیق سازی خون و ایجاد خونریزی در ناحیه کاشت مو خواهد بود.

دوران نقاهت بعد از کاشت ابرو

دوران نقاهت دوران مناسبی برای انجام مراقبت ‌های بعد از کاشت ابرو است. معمولا دوره نقاهت و بهبودی بعد از کاشت ابرو کوتاه مدت است زیرا نسبت به کاشت مو قسمت کمتری از پوست درگیر شده است. پس از کاشت ممکن است پوست در ناحیه ابرو دچار خارش شود که از طریق پماد  و داروهای تجویز شده می‌توان آن‌را به خوبی کنترل کرد. ممکن است در دوران نقاهت در ناحیه ابروها و بخیه‌ها و حتی اطراف چشم‌ها کمی تورم و کبودی مشاهده شود که این امر کاملا طبیعی است و به مرور در مدت زمان کوتاهی بر طرف خواهد شد.

بایستی به این نکته توجه  داشت که بعد از کاشت ابرو به صورت طبیعی در ابتدا ابروها ریزش می‌کنند که یک امر عادی و طبیعی در جریان کاشت محسوب می‌شود و در واقع نشان دهنده موفقیت آمیز بودن کاشت ابرو است.  اما با مراقبت بعد از کاشت ابرو می‌توان تا حد زیادی این ریزش‌ها را نیز کاهش داد. مراقبت بعد از کاشت ابرو برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه ضروری است و بعد از کاشت ابرو برای رسیدن به نتیجه مطلوب بایستی صبر و حوصله به خرج داد. در واقع بهترین زمان برای دیدن نتیجه کاشت ابرو حدود یکسال بعد از جراحی است.

در هفته اول پس از کاشت، ابروها شروع به پوسته ریزی می‌کنند و این روند ممکن است مرتب تا ۳ هفته پس از کاشت ادامه داشته باشدکه یک روند کاملا طبیعی است و نباید نگران آن بود. حدود ۳ یا ۴ ماه بعد از کاشت، ابروها شروع به رشد خواهند کرد و ۶ ماه پس از کاشت رشد ابروها کم کم افزایش یافته و به تراکم مورد نظر خود خواهند رسید. بنابراین همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد صبر و حوصله در این فرآیند نقش بسیار مهمی دارد. 

بعد از کاشت چه کارهایی نباید انجام داد؟

مهم‌ترین توصیه به عنوان مراقبت بعد از کاشت ابرو این است که مراقب باشید رطوبت به ابروها نرسد. بخصوص در طی ۵ روز یا هفته ابتدایی رطوبت برای رشد فولیکول‌های کاشت شده مضر است. از روز ششم یا هفتم پس از کاشت بایستی ابروها را به آرامی بدون هیچ فشاری و با ظرافت شستشو داد. این کار بایستی با دقت و ظرافت انجام بگیرد تا باعث سست شدن ابروها و فولیکول‌های کاشت شده نگردد. ضمنا از قرار دادن مستقیم کمپرس یخ بر روی ابروها بایستی خودداری کرد. اگر درد در ناحیه یا علائم کبودی و قرمزی وجود دارد برای رفع آن بهتر است کمپرس یخ روی چشم‌ها استفاده کرد. ضمنا بایستی دقت کرد از تماس دست به خصوص دست آلوده با ابروها در این مدت پرهیز نمود زیرا امکان گسترش آلودگی و عفونت به محل زخم‌ها را افزایش می‌دهد.

در سه روز اول بعد از کاشت ابرو به هیچ عنوان از مواد آرایشی برای پوشاندن زخم‌های ابرو استفاده نکنید. همچنین در این مدت به هیچ عنوان مجاز به استفاده از رنگ‌های شیمیایی و غیره بر روی ابروها نیستید و انجام این کار می‌تواند برای ابروها و برای سلامتی بسیار مضر و زیان آور باشد. یکی دیگر از اقدامات مراقبت بعد از کاشت ابرو این است که در این مدت نبایستی اقدام به برداشتن ابروهای خود کنید. زیرا با برداشتن تار موها در روزهای نخستین به احتمال قوی فولیکول‌ها و ریشه‌های مو را نیز برخواهید داشت و تمام زحمت انجام شده برای انتقال و پیوند مو از دست خواهد رفت. اگر ابروها بلند هستند به جای برداشتن با موچین از یک قیچی ابرو باید برای کوتاه کردن آن‌ها استفاده کرد.

اقدامات موثر که بعد از کاشت ابرو باید انجام داد

باز هم به عنوان یک اقدام جهت مراقبت بعد از کاشت ابرو حتما بایستی به بحث تغذیه مناسب توجه ویژه داشت زیرا رویش و رشد مو همواره تحت تاثیر تغذیه مناسب و رسیدن ریزمغذی‌ها از طریق تغذیه به مو امکان پذیر می‌شود. بنابراین حتما بایستی توجه داشت که بعد از کاشت ابرو برای کسب نتیجه موفق در زمان مناسب از رساندن ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و املاح معدنی از طریق تغذیه به بدن غافل نشد.

در رژیم غذایی بایستی حتما مایعات فراوان، میوه و سبزی به میزان لازم گنجانده شود. ضمنا به عنوان مراقبت بعد از کاشت ابرو بایستی سعی کرد از قرار گرفتن در محیط‌های پراسترس و تنش زا دوری کرد و در محیط آرام به استراحت پرداخت و حتی اگر امکان گرفتن مرخصی از کار و استراحت و دوری از تنش به مدت یک هفته فراهم شود می‌تواند در نتیجه نهایی بسیار تاثیرگذار و مثبت باشد.

بعد از کاشت باید هر ۲ تا ۳ ساعت بر روی ابروها از اسپری فولیکول که پزشک تجویز کرده است استفاده کرد یا از پمادها و کرم‌هایی که پزشک داده است فقط بایستی طبق دستور استفاده گردد. در صورتی که برای برداشتن مو از بانک مو از بخیه‌های غیرجذبی‌ استفاده شده است طبق نظر پزشک بعد از روز دهم می‌توان اقدام به کشیدن بخیه‌ها کنید ولی در بعضی از مراکز از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود که این بخیه‌ها دیگر نیازی به کشیدن نخواهند داشت.

در این مطلب به بررسی کامل مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا همکاران ما در کلینیک بین المللی گلبان پاسخگوی شما عزیزان باشند. امیدواریم مطالب ارائه شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

کلینیک گلبان

 • بعد از کاشت ابرو چه مراقبت هایی لازم است؟
 • بعد از کاشت ابرو چه کارهایی نباید انجام داد؟
 • محدودیت های کاشت ابرو چیست؟
 • چه افرادی برای کاشت ابرو مناسب هستند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا