ریزش مو بعد از کاشت مو؛ بررسی علل، زمان، مراحل و روش‌های کاهش

گلبان کلینیک زیبایی

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان

کلینیک پوست، مو و زیبایی گلبان با ۱۸ سال سابقه درخشان در تهران آماده خدمت رسانی در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی است. کلینیک زیبایی گلبان، با ارائه انواع خدمات زیبایی شامل: کاشت مو، کاشت ابرو، خدمات لیزر، پوست و مو، فیلر، بوتاکس، جوانسازی لیفت صورت فعالیت می نماید.

امروزه انواع کاشت مو نتایج قابل قبولی به همراه دارد و افراد با انجام آن از اعتماد‌ به نفس بیشتری برخوردار خواهند شد. هرچند که کاشت مو، درمانی برای ریزش موها به حساب می‌آید؛ اما ممکن است افراد با ریزش مو بعد از کاشت مو روبرو شده و از این بابت نگران شوند. باید بدانید که ریزش موها بعد از کاشت مو تا مدتی بعد از کاشت اصلا جای نگرانی ندارد و امری طبیعی است.  شما باید صبر داشته باشید تا موهای پیوند زده شده رشد کنند. البته دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو متفاوت بوده که با انجام برخی اقدامات می‌توانید شاهد ریزش مو کمتری باشید.

علت ریزش مو بعد از کاشت مو

اگر شما به دنبال علت ریزش مو بعد از کاشت مو هستید باید بدانید که هنگامی‌که شما عمل زیبایی پیوند مو را انجام ‌دهید، بدن به این پیوند انجام‌شده از خود واکنش نشان می‌دهد. در واقع پیوند مو به بدن شوک وارد می‌کند و در طی این شوک، موها دچار ریزش می‌شوند؛ اما این ریزش نه تنها به معنی آسیب به فولیکول‌های مو نیست، بلکه بخشی از روند بهبودی بعد از پیوند است و پس از مدتی فولیکول‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

می‌توان گفت یکی از دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو حرکت فولیکول‌ها از قسمت‌های پرتراکم به قسمت‌های کم تراکم سر هنگام پیوند بوده که به موها شوک وارد می‌شود. این شوک بعد از کاشت مو طبیعی بوده و تنها باید با صبر و حوصله اجازه داد تا این دوره ریزش تمام شود. البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که رویش مجدد و سرعت رشد موها بعد از کاشت در هر فردی متفاوت خواهد بود.

ریزش مو پس از کاشت مو چه زمانی شروع می‌شود؟

اغلب زمان ریزش مو بعد از کاشت مو از هفته دوم تا هشتم بعد از عمل پیوند مو، شروع می‌شود. این ریزش مو پس از دوره‌ای به اتمام می‌رسد و فولیکول‌های جدید شروع به رشد می‌کنند. بهتر است بدانید در صورتی‌که بعد از هفته اول پس از پیوند، ریزش موها اتفاق افتاد این ریزش فقط از سمت ساقه مو خواهد بود. لذا به ریشه ساقه مو بعد از کاشت مو آسیبی وارد نمی‌شود. چرا که بافت پوست، فولیکول‌ها را محکم نگه داشته‌اند؛ لذا خیالتان راحت باشد چرا که موها از ریشه جدا نمی‌شوند. جالب است بدانید که تنها حدود ۳ درصد از افراد بعد از کاشت مو، با ریزش مو روبرو نمی‌شوند و موهایشان بدون ریزش، رشد می‌کند.

مراحل ریزش و رویش مو بعد از کاشت مو

مراحل ریزش مو بعد از کاشت مو و رویش آن مرحله‌های مختلفی را شامل می‌شود و افراد باید در طول این دوران برای گرفتن نتیجه صبر داشته باشند:

 • مرحله اول

در مرحله اول یعنی یک تا چهار هفته پس از کاشت مو، رشد موهای پیوند شده تا حدود ۱ تا ۲ میلی‌متر متوقف شده و ساقه‌های مو شروع به ریزش می‌کنند. در این مرحله روش کاشت، سن فرد، تعداد گرافت‌های برداشت شده و سرعت کاشت، دخالتی در ریزش مو ندارند.

 • مرحله دوم

در مرحله دوم که معمولا ۲۰ تا ۴۰ روز پس از کاشت مو است، به‌طور میانگین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از موهای کاشته شده از ساقه می‌ریزد. البته در برخی افراد با توجه به شرایط بدنی این امکان وجود دارد ۴۰ تا ۶۰ درصد از موهای کاشته شده ریزشی نداشته باشند و همچنان به رشد خود ادامه دهند. اما در بیش از ۹۵ درصد از افراد، این ریزش وجود خواهد داشت.

 • مرحله سوم

در مرحله سوم یعنی ۳ ماه پس از کاشت، ریشه مو به حالت خواب و ریکاوری می‌رود. اما از ماه چهارم پس از کاشت، موها رشد طبیعی خود را آغاز خواهند کرد.

 • مرحله چهارم

مرحله چهارم که ۶ ماه پس از کاشت مو است، ۳۰ تا ۵۰ درصد از موهای کاشته شده، دوباره رشد می‌کنند و فرد تغییرات بسیار مثبتی را در ظاهر خود مشاهده خواهد کرد. در این مرحله زمانی‌که فرد پوست سر خود را لمس می‌کند، متوجه موهای زبر تازه و کوتاهی که تازه روییده‌اند، می‌شود.

 • مرحله پنجم

در این مرحله فرایند طبیعی رشد موها پس از ۸ تا ۹ پس از کاشت آغاز می‌شود. ضخامت موهای جدید معمولا نسبت به موهای دیگر بیشتر است. بنابراین پوشش بهتری را در نواحی کم پشت ایجاد خواهند کرد. همچنین در این مرحله میان بخش‌دهنده مو که فولیکول‌ها از آنجا برداشت شده، بهبود پیدا می‌کنند. شما می‌توانید در این دوره زمانی‌که موهای سر شما یک دست شد به آرایشگاه بروید و آن‌ها را اصلاح کنید.

 • مرحله ششم

در این مرحله که یک سال از کاشت مو گذشته موها به دلیل وجود زخم در ناحیه کاشت شده، ممکن است کمی فردار و با پیچ رشد کنند. این موضوع هم به‌ علت تغییر شکل سطح مقطع خروج مو از پوست سر اتفاق می‌افتد. اما با بهبود پوست سر موهای شما فرم صاف و خوش حالت‌تری پیدا می‌کنند.

چگونه می‌توان از ریزش مو بعد از کاشت جلوگیری کرد و آن را کاهش داد؟

ریزش موها پس از کاشت مو اتفاقی طبیعی است، اما شما می‌توانید با رعایت نکات و مراقبت‌هایی ریزش مو را کاهش و حتی احتمال بروز آن را به صفر برسانید:

 • عمل طبق توصیه‌های پزشک و اهمیت به مراقبت‌های بعد از کاشت مو
 • مصرف بیوتین و ویتامین‌های B12، E،D و B5 از ۲ ماه قبل از عمل تا ۶ ماه بعد از آن زیر نظر پزشک
 • استفاده یک دوره ۳ ماهه در سال از محلول‌های تقویت‌کننده بعد از طی کردن دوره نقاهت و رشد موهای جدید (محلول‌هایی مانند آمینکسیل، ماینوکسیدیل ۲ درصد و محلول‌هایی که کافئین، جینسینگ و آرژنین دارند برای بعد از عمل کاشت، گزینه‌های خوبی هستند)
 • انجام کاشت مو بعد از ۳۰ سالگی به دلیل ثبات هورمون‌ها
 • داشتن تغذیه مناسب (دوری از مصرف چربی‌های اشباع و استفاده از روغن‌های طبیعی مانند کنجد، زیتون و نارگیل)
 • عدم استفاده از سشوار، اتو مو، ژل و مواد حالت‌دهنده مو
 • استفاده از آب ولرم برای شست‌وشوی موها در حمام
 • جلوگیری از خاراندن سر
 • استفاده از شامپوهای مناسب ( بهتر است خانم‌ها بعد از کاشت مو از شامپوهایی با عصاره نعنا و آقایان از شامپوهای کافئین‌دار برای شستن موهای خود استفاده کنند)
 • استفاده از مکمل‌های غذایی (گیاه نخل اره‌ای برای آقایان و گیاه دم اسب برای خانم‌ها)

ریزش مو بعد از کاشت مو

چه راهکارهای تقویتی بعد از کاشت که مانع از ریزش مو می شوند؟

با وجود اینکه ریزش مو بعد از کاشت مو امری اجتناب ناپذیر است و در اغلب بیماران رخ می‌دهد، اما روش‌های مختلفی برای کاهش بروز آن وجود دارد:

 • پلاسما درمانی یا پی آر پی (PRP)

پلاسما درمانی یا پی آر پی یکی از روش‌های بسیار موثر برای کاهش ریزش مو بعد از کاشت به حساب می‌آید. در این روش به تقویت ریشه موها پرداخته می‌شود؛ بدین شکل که با استفاده از فاکتورهای فعال موجود در پلاسمای خون و تزریق آن به پوست سر، ریشه‌ موها تقویت خواهند شد. این روش در کنار کاهش چشمگیر ریزش موها، کمک می کند تا زخم‌های بعد از کاشت مو، سریع‌تر بهبود پیدا کنند.

 • دارو درمانی

دارو درمانی یکی دیگر از راهکارهای کاهش میزان ریزش مو بعد از پیوند مو، به شمار می‌رود.  پزشک شما براساس تشخیص خود ممکن است داروهای متفاوتی برای شما تجویز کند؛ ماینوکسیدیل و فیناستراید رایج‌ترین این داروها هستند.

 • ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، نوعی محلول موضعی بوده که نام تجاری آن روگین است. این محلول می‌تواند با تحریک فولیکل‌ها، رشد موها را تقویت کرده و ضخامت موها را افزایش دهد. شما می‌توانید نتایج این دارو را بعد از گذشت ۴ تا ۶ ماه مشاهده کنید. تاثیر داروی ماینوکسیدیل، به خصوص در افراد زیر ۳۰ سال و افرادی که فقط کمتر از پنج سال است که ریزش مو دارند، بیشتر خواهد بود.

مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص باشد. در بیشتر موارد این دارو عوارضی ندارد. ولی شایع‌ترین عوارض جانبی آن شامل، سوزش چشم، خارش، قرمزی، تحریک ناحیه مورد استعمال دارو و رشد موهای ناخواسته در سایر قسمت‌های بدن است.

 • فیناستراید

فیناستراید یکی دیگر از داروهایی بوده که ریزش موها بعد از کاشت مو را کم می‌کند و نام تجاری آن پروپشیا است. این دارو بعد از کاشت مو در برخی از بیماران تجویز می‌شود. این دارو تولید دی هیدروتستوسترون در بدن را کنترل می‌کند. همچنین از تولید بیش از اندازه ترشح این هورمون که مسئول ریزش موی ارثی است، جلوگیری به عمل می‌آورد. استفاده این دارو اغلب برای درمان ریزش موی مردانه تجویز می‌شود. البته داروی فیناستراید روی همه مردان جواب نمی‌دهد. این دارو بعد از ۳ ماه مصرف نتایج خود را نشان خواهد داد. فیناستراید برای خانم‌ها ممنوع به شمار می‌رود؛ چرا که این دارو عامل ایجاد مشکلات جنسی و هورمونی در خانم‌ها است.

 • مزوتراپی مو

مزوتراپی زمانی انجام می‌شود که دارو درمانی تاثیرگذار نباشد. هر چند که ماینوکسیدیل و فیناستراید درمان استاندارد ریزش مو هستند ولی فقط روی ۶۰ تا ۷۰ درصد از بیماران جواب می‌دهد. بر همین اساس می‌توان به سراغ روش‌ مزوتراپی که یکی از بهترین راه‌های تقویت موها بعد از کاشت مو است، رفت.  مزوتراپی را می‌توان از ماه چهارم بعد از کاشت مو انجام داد.

روش انجام مزوتراپی بدین گونه بوده که با استفاده از روش‌های مختلف (مثل مزوگان) محلول ویژه‌ای به لایه‌ میانی پوست تزریق می‌‌شود. این محلول درمانی حاوی داروها، مواد مغذی، ویتامین‌ها و محرک‌های رشد است. محلول مزوتراپی حاوی موادی مانند بیوتین، ویتامین‌های گروه B و ویتامین A، روی، سلنیوم و داروهای مغذی مانند سیلیکون بوده که می‌تواند در تقویت موها بعد از کاشت مو موثر باشند.

ریزش مو پس از کاشت چه زمانی غیر طبیعی و خطرناک است؟

ریزش مو پس از کاشت مو تقریبا تا سه هفته بعد از پیوند طبیعی خواهد بود. اما برخی مواقع ممکن است با انجام دادن یک سری کارها این ریزش مو غیر طبیعی و خطرناک تلقی شود. در چنین مواقعی باید هر چه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • ریزش مو همراه با درد و خونریزی زیاد
 • ریزش مو به علت وارد شدن ضربه سنگین به سر
 • ریزش موها به دلیل انجام یک کار سنگین یا انجام فعالیت جنسی
 • ریزش موها همراه با علائم عفونت (التهاب، تورم، قرمزی، خارج شدن چرک از زخم‌ها و سوزش زیاد در سر)

کاهش ریزش مو بعد از کاشت مو با انجام راهکارهای تقویتی

کاشت مو یکی از روش‌های پرطرفدار برای درمان ریزش بی‌حد موها شناخته می‌شود و به دلیل مزایایی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با وجود اینکه افراد از این روش برای درمان موهای از دست ‌رفته خود استفاده می‌کنند؛ اما با ریزش مو بعد از کاشت مو روبرو می‌شوند؛ این ریزش مو پاسخ بدن به عمل پیوند مو بوده و افراد نباید نگران این موضوع باشند. چرا که موها بعد از گذشت چند ماه رشد طبیعی خود را آغاز خواهند کرد. در کنار این موضوع افراد با انجام دادن روش‌ها و راهکارهای تقویتی می‌توانند از ریزش مو پس از کاشت جلوگیری کنند.  دراین مطلب به بررسی کامل ریزش مو بعد از کاشت مو پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا همکاران ما در کلینیک بین المللی گلبان در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

 • علت ریزش مو بعد از کاشت مو چیست؟
 • ریزش مو بعد از کاشت مو چه زمانی غیرطبیعی و خطرناک است؟
 • چه راهکارهای تقویتی بعد از کاشت مانع از ریزش مو می شوند؟
 • ریزش مو بعد از کاشت چه زمانی شروع می شود؟
 • چگونه می توان از ریزش مو بعد از کاشت جلوگیری کرد و آن را کاهش داد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا